Przejdź do treści
Nawojowa 1
Nawojowa 2
Nawojowa 3
Przejdź do stopki

Europejski Zielony Tydzień – Green Week

Czyste Powietrze

Treść

W tym roku głównymi tematami Unijnego Zielonego Tygodnia są natura i bioróżnorodność, a także ich wpływ na społeczeństwo i ekonomię. Tegoroczna edycja jest okazją do oceny wpływu naszych codziennych wyborów na środowisko, jak i również podkreślenia jakie znaczenie ma różnorodność biologiczna dla społeczeństwa i gospodarki.

Degradacja środowiska postępuje szybciej niż kiedykolwiek. Bioróżnorodność maleje, wpływa na to  zmiana klimatu, utrata siedlisk, gospodarka rabunkowa oraz zanieczyszczenia i obce gatunki inwazyjne.  Duże zapotrzebowanie na surowce prowadzi do zmian sposobu użytkowania ziemi i niszczenia naturalnych siedlisk zwierząt. W Europie główną przyczyną utraty bioróżnorodności jest właśnie zmiana sposobu użytkowania ziemi. Gospodarka leśna i rolnictwo prowadzone są coraz intensywniej przy użyciu coraz większej ilości substancji chemicznych. Ponadto miasta stale się rozrastają pozostawiając coraz to mniej miejsca dla natury. W konsekwencji zabudowa miejska i pola uprawne zaczynają wypierać przyrodę i cierpi na tym różnorodność biologiczna. Utrata różnorodności biologicznej niesie za sobą szereg negatywnych skutków.

Możemy temu zapobiec poprzez stosowanie czystszych źródeł energii, przejście na rolnictwo zrównoważone i ograniczenie wycinki lasów.

 

1073416