Przejdź do treści
Nawojowa 1
Nawojowa 2
Nawojowa 3
Przejdź do stopki

Sztuczne płuca stanęły w Nawojowej

Czyste Powietrze

Treść

Kampania ta ma na celu zwrócenie uwagi na dramatyczną jakość powietrza spowodowaną spalaniem węgla i drewna w gospodarstwach domowych. Pomimo obowiązujących uchwał antysmogowych, tempo wymiany „kopciuchów” w Polsce jest zbyt wolne.

W wybranych miejscowościach stawiane są sztuczne płuca, które pokazują poziom zanieczyszczenia powietrza. Instalacja przypominająca zarys płuc, wykonana jest z białego, półprzepuszczalnego materiału. Wentylatory umieszczone z tyłu filtrują przez nie powietrze, co sprawia, że płuca „oddychają”, a mieszkańcy mogą przekonać się, jak jest zanieczyszczone powietrze w ich miejscowości.

Projekt jest odpowiedzią na główny problem Polski: zanieczyszczenie powietrza. Ma na celu podniesienie świadomości na temat zanieczyszczenia powietrza w średnich i małych miastach Małopolski, charakteryzujących się wysokim poziomem zanieczyszczenia powietrza, niskim współczynnikiem wymiany starych źródeł ciepła, gdzie większość ludzi mieszka w domach o niskiej efektywności energetycznej i ma ograniczony dostęp do informacji o zanieczyszczeniu powietrza.

Poziom zanieczyszczenia powietrza jest jednak nadal bardzo wysoki. Akcja z mobilną instalacją ma skłonić do działania.

Płuca będą ”oddychały” nawojowskim powietrzem przez 14 dni.

1271872