Przejdź do treści
Nawojowa 1
Nawojowa 2
Nawojowa 3
Przejdź do stopki

Czyste Powietrze

Treść

22 kwietnia – Dzień Ziemi

22 kwietnia – Dzień Ziemi

22 kwietnia przypada największe międzynarodowe święto ekologii – Dzień Ziemi. Tegoroczne hasło przewodnie „Invest in our planet”, czyli „Zainwestuj w naszą planetę”, zwraca uwagę na konieczność współpracy i wprowadzania zmian na różnych płaszczyznach: od rządów przez przedsiębiorstwa po zwykłych obywateli. Jedną z często poruszanych kwestii jest konieczność ograniczenia roli plastiku w życiu codziennym.

NABÓR WNIOSKÓW NA WYMIANĘ PIECÓW 2022

NABÓR WNIOSKÓW NA WYMIANĘ PIECÓW 2022

Wójt Gminy Nawojowa informuje mieszkańców gminy o możliwości dofinansowania do wymiany wysokoemisyjnych urządzeń grzewczych na ekologiczne w budynkach położonych na terenie Gminy Nawojowa. Wnioski można składać od 10 marca br.

Sztuczne płuca stanęły w Nawojowej

Sztuczne płuca stanęły w Nawojowej

Gmina Nawojowa włączyła się w kampanię Polskiego Alarmu Smogowego pn.: "Zobacz czym oddychasz. Zmień to!”. Przed urzędem stanęła nietypowa instalacja – płuca, które będą ”oddychały” nawojowskim powietrzem.

Uchwała antysmogowa dla małopolski

Uchwała antysmogowa dla małopolski

Od 1 lipca 2017 roku na terenie województwa małopolskiego obowiązuje uchwała antysmogowa (Uchwała nr XXXII/452/17 Sejmiku Województwa Małopolskiego z dnia 23 stycznia 2017 r. w sprawie wprowadzenia na obszarze województwa małopolskiego ograniczeń i zakazów w zakresie eksploatacji instalacji, w których następuje spalanie paliw).

Ostrzeżenia o zanieczyszczeniu powietrza

Ostrzeżenia o zanieczyszczeniu powietrza

Obowiązujące ograniczenia Obowiązuje zakaz eksploatacji kominków i ogrzewaczy pomieszczeń na węgiel lub drewno (kozy, piece kaflowe), jeżeli nie stanowią jedynego źródła ciepła. * Na obszarze Krakowa zakaz używania wszystkich kominków i ogrzewaczy na węgiel i drewno obowiązuje przez cały rok. Zalecenia zdrowotne • Rozważ ograniczenie intensywnego wysiłku fizycznego na zewnątrz, jeśli odczuwasz pieczenie w oczach, kaszel lub ból gardła. • Ogranicz wietrzenie pomieszczeń. • Unikaj działań zwiększających zanieczyszczenie powietrza, np. korzystania z samochodu, używania dmuchaw do liści, rozpalania ognisk. • Śledź na bieżąco informacje o zanieczyszczeniu powietrza. Dodatkowe zalecenia dla osób o większej wrażliwości na zanieczyszczenie powietrza (dzieci i młodzież, osoby starsze i w podeszłym wieku, osoby z zaburzeniami układu oddechowego lub krwionośnego, osoby zawodowo narażone na zapylenie oraz osoby palące papierosy i bierni palacze) • Ogranicz intensywny wysiłek fizyczny na zewnątrz. • Nie zapominaj o normalnie przyjmowanych lekach. • Osoby z astmą mogą silniej odczuwać objawy (duszność, kaszel, świsty) i potrzebować swoich leków częściej niż normalnie. • W przypadku nasilenia objawów chorobowych zalecana jest konsultacja z lekarzem.

Informacja dla Przedsiębiorców

Informacja dla Przedsiębiorców

Przedsiębiorców zainteresowanych uzyskaniem dotacji na wybrane przedsięwzięcia, zapraszamy do zapoznania się biuletynem, który co miesiąc ukazuje się na stronie EkoFinansowanie.

Zakaz spalania odpadów z działek i ogrodów!

Zakaz spalania odpadów z działek i ogrodów!

Przypominamy o zakazie spalania odpadów zielonych. Obowiązujący na terenie Gminy Nawojowa system gospodarowania opadami komunalnymi zapewnia odbiór odpadów biodegradowalnych, w tym również odpadów z ogrodów. W związku z tym spalanie trawy i liści w przydomowych ogródkach, a także innych odpadów powstałych po jesiennych porządkach jest zupełnie niezasadne i zabronione.

1215619